اختراع چیست ؟

ثبت اختراع در اصفهان یک کار فوق العاده تخصصی است. از این نظر توصیه می کنم آن را به تنها مرکز تخصصی آن در کشور واگذار نمایید. پیش از ورود به بحث اصلی باید بدانید اختراع چیست.  همشهریان اصفهانی در بسیاری اوقات از ما می پرسند؛ آیا دستاورد و نتیجه کار من در یک موضوع خاص اختراع محسوب می گردد ؟!

اختراع یک وسیله، روش، ترکیب یا فرآیند منحصر به فرد یا بدیع است. فرایند اختراع ممکن است؛ فرآیندی از یک فرآیند کلی مهندسی و یا توسعه محصول باشد.

اختراع ممکن است یک پیشرفت در یک ماشین، محصول و یا یک فرآیند جدید برای ایجاد یک شی یا یک نتیجه باشد. اختراعی که به یک عملکرد یا نتیجه کاملاً منحصر به فرد دست می یابد، ممکن است یک پیشرفت اساسی باشد. چنین دستاوردهایی بدیع هستند و برای افراد متخصص در همان رشته آشکار نیستند.

یک مخترع ممکن است گام بزرگی به سمت موفقیت یا شکست بردارد.  مخترع شخصی است که اختراعی را ایجاد یا کشف می کند. کلمه مخترع از فعل لاتین invenire ، invent-، یافتن آمده است.

اگرچه اختراع ارتباط تنگاتنگی با علم و مهندسی دارد، اما مخترعین لزوماً مهندس یا دانشمند نیستند.

ثبت اختراع با چه هدفی انجام می شود.

به دنبال ثبت اختراع در مورد اختراع خود هستم. سیستم ثبت اختراع برای تشویق مخترعان با اعطای انحصار محدود و دوره محدود بر اختراعات به اندازه کافی جدید، غیر آشکار و مفید ایجاد شد.

یک حق اختراع از نظر قانونی از حقوق مالکیت معنوی مخترع محافظت می کند و از نظر قانونی تشخیص می دهد که اختراع ادعا شده در واقع یک اختراع می باشد.

قوانین و الزامات ثبت اختراع در کشورهای مختلف متفاوت است و فرآیند اخذ اختراع اغلب هزینه بر است.

استعلام اختراعات ثبت شده در ایران

ضرورت جستجو اختراع، قبل از ثبت آن غیر قابل انکار است. جلوگیری از دوباره کاری، بررسی و مقایسه با پنت های موجود، جلوگیری از نقض ناخواسته و … از دلایل مهم این جستجو می باشد.  

مرکز مالکیت معنوی امکان جستجو در پرونده های اختراع را فراهم ساخته است. با کلیک بر روی لینک مربوط به جستجو در پرونده های اختراع ، وارد این سامانه شده و جستجوی خود را انجام دهید.

استعلام اختراعات ثبت شده در دنیا

الف-جستجوی اختراعات ثبت شده در آمریکا

یکی از معتبر ترین سیستم های ثبت اختراع در جهان سیستم پتنت آمریکا می باشد. به منظور جستجوی اختراعات ثبت شده در آمریکا می توان به پایگاه اطلاع رسانی آن به نشانی https://patft.uspto.gov مراجعه نمود.

یکی از معتبر ترین سیستم های ثبت اختراع در جهان سیستم پتنت آمریکا می باشد. به منظور جستجوی اختراعات ثبت شده در آمریکا می توان به پایگاه اطلاع رسانی آن به نشانی https://patft.uspto.gov مراجعه نمود.
یکی از معتبر ترین سیستم های ثبت اختراع در جهان سیستم پتنت آمریکا می باشد. به منظور جستجوی اختراعات ثبت شده در آمریکا می توان به پایگاه اطلاع رسانی آن به نشانی https://patft.uspto.gov مراجعه نمود.

ب-جستجو با استفاده از ابزار گوگل پتنت

گوگل پتنت یکی از پایگاه داده های ثبت اختراع رایگان و بسیار کارآمد است که 120 میلیون پنتت از سراسر جهان را در خود جای داده است. این موتور جستجو به کاربران امکان می دهد تا به مجموعۀ ثبت اختراع متعلق به بیش از 100 دفتر ثبت اختراع در جهان شامل دفتر ثبت اختراعات و علایم آمریکا، دفتر ثبت اختراعات اروپا دسترسی و در میان آنها جستجو نمایید.

قانون ثبت اختراعات ایران

ثبت اختراع در اصفهان ،  بر اساس  قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری  و آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری انجام می شود.

ماده 1 – اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا  فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌کند و مشکلی را دریک حرفه‌، فن‌، فناوری‌، صنعت و مانند آنها حل می‌نماید.

‎‎‎ماده 2 – اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور معلوم و آشکار نباشد و از نظر صنعتی‌، اختراعی کاربردی محسوب می‌شود که در رشته‌ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد. مراد از صنعت‌، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع‌ دستی‌، کشاورزی‌، ماهیگیری و خدمات نیز می‌شود.

‎‎‎ماده 3 – گواهینامه اختراع سندی است که اداره مالکیت صنعتی برای حمایت از اختراع صادر می‌کند و دارنده آن می‌تواند از حقوق انحصاری بهره‌مند شود.

ثبت اختراع در اصفهان  با چه شرایطی امکان پذیر است ؟
ثبت اختراع در اصفهان  با چه شرایطی امکان پذیر است ؟

مراحل ثبت اختراع چیست ؟

مراحلی که از این پس می آید را برای  ثبت اختراع دراصفهان طی نمایید. اول اطمینان پیدا کنید که ایدۀ  شما واقعا یک اختراع است! اطمینان خاطر از اختراع محسوب شدن آنچه در اختیار دارید، گاهی کار ساده ای نیست.

اینکه یک اختراع تنها به نظر مخترع آن اختراع برسد دلیل کافی نمی باشد!  استفاده از تجربه صاحب نظران در این مورد از تلف شدن هزینه و زمان جلوگیری می کند. توجه به  مفاد  قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری  و آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری  ضروری می باشد.

گاهی اوقات نیز شما تنها یک طرح صنعتی در دست دارید و به اشتباه آن را اختراع به حساب می آورید. ثبت طرح صنعتی در اصفهان مقولۀ جداگانه است.

در این موارد مشاوره با موسسه حقوقی سایه را پیش از ثبت اختراع در اصفهان  به شما توصیه می کنم. حداقل فایده ای که این مشاوره برای شما هدر نرفتن پول و زمان است. 

– آیا من به یک ثبت اختراع نیاز دارم و یا به یک ثبت طرح صنعتی ؟

-اختراع شما تا چه اندازه دارای قابلیت دفاع و پذیرش از سوی اداره ثبت اختراع می باشد؟

 مدارک لازم جهت ثبت اختراع

الف- مدارک هویتی مالک و یا مالکین اختراع

ب-ثبت اظهارنامه اختراع

ج- تهیه ضمائم شامل :  توصیف اختراع، خلاصه توصیف اختراع، ادعانامه، و نقشه های فنی اختراع

چگونه مستندات لازم برای ثبت اختراع را تهیه کنم.

الف- چگونگی تنظیم توصیف اختراع:

قالب های خام و راهنمای تنظیم توصیف اختراع برای شما ارسال می گردد. پس از دانلود قالب های خام و راهنما ها آن را مو به مو و با دقت مطالعه نمایید. 

ضرورت دارد که شما عین نمونه ها نسبت به تنظیم مستندات اختراع اقدام نمایید. با توجه به تجربه همکاران ما معمولاً  برای تنظیم درست این مستندات ضرورت دارد که توضیحات ارائه شده راهنمای تنظیم توصیف به دقت بخوانید.

ب- چگونگی تنظیم ادعانامه اختراع:

قالب های خام ادعانامه و راهنمای تنظیم ادعانامه اختراع برای شما ارسال می گردد. پس از دانلود قالب های خام و راهنما ها آن را مو به مو و با دقت مطالعه نمایید. 

ضرورت دارد که شما عین نمونه ها نسبت به تنظیم مستندات اختراع اقدام نمایید. با توجه به تجربه همکاران ما معمولاً  برای تنظیم درست این مستندات ضرورت دارد که توضیحات ارائه شده راهنمای تنظیم توصیف به دقت بخوانید.

 هزینه ثبت اختراع چقدر است ؟

 هزینه ثبت اختراع شامل هزینه های ثبت اظهارنامه اختراع در وب سایت مرکز مالکیت معنوی ، هزینه وکیل ثبت اختراع می شود. برای ثبت اختراع در داخل سامانه شما نیاز ضمائم ثبت اختراع اعم از  توصیف اختراع، خلاصه توصیف اختراع، ادعانامه، و نقشه های فنی اختراع دارید.

فرض بر این است که شما این مدارک را در اختیار دارید. در صورت نداشتن هریک از اینها،  موسسه حقوقی سایه می تواند؛ آنها را برای شما تهیه و تدوین کند.   

 

2 نظرات

    1. هر محصولی که دارای جنبه های نو آورانه باشد، قابلیت ثبت به عنوان یک اختراع را دارد. تبعاً محصولات غذایی نیز از این قاعده مستثنی نیست.
      جهت مشاوره بیشتر در زمینه ثبت اختراع در اصفهان با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!