تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری چیست ؟

جواز تاسیس در واقع مجوز تولید در شهرک های صنعتی است که پس از آن می توان یک کارخانه و یا واحد تولیدی احداث کرد و به همین منظور در واقع به نوعی جواز تولید و یا جواز احداث کارخانه محسوب می شود و این در واقع همان مجوزی است که سابقاً به آن موافقت اصولی گفته می شد..

متولی صدور جواز تاسیس :

صدور جواز تاسیس در هر استان توسط سازمان صنعت معدن و تجارت آن استان صورت می پذیرد؛ برای مثال در استان اصفهان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان به آدرس: خیابان 22 بهمن، مجتمع اداری غدیر می باشد.

چگونه جواز تاسیس اخذ کنم ؟

پیش از صدور جواز تاسیس شما نیاز به یک موضوع فعالیت دارید. همچنین پس از تعیین رشته فعالیت تولیدی و مجدداً پیش از صدور جواز تاسیس لازم است، محل اجرای طرح را در یکی از شهرک های صنعتی استان خود که شرکت شهر های صنعتی استان شما اجازه تاسیس کارخانه در آن می دهد، انتخاب کنید، البته خوب است بدانید که در همه موارد هم دست شما در این زمینه آن چنان باز نیست و اصولاً در برخی از شهر ک ها مجوز برخی از کار ها داده نمی شود و برخی از فعالیت های تولیدی صدور جواز تاسیس تابع صدور جواز آن از اداره محیط زیست استان می باشد.

وقتی که موضوع فعالیت و زمین انتخاب شد، نوبت مراجعه به اداره صنعت، معدن و تجارت استان جهت صدور می باشد. منتها پیش از مراجعه به سازمان لازم است جهت اخذ جواز تاسیس در وب سایت بهین یاب ثبت نام کرده باشید. چگونه در سایت بهین یاب ثبت نام کنم ؟

اخذ جواز تاسیس چه فوایدی دارد ؟

اخذ جواز تاسیس و یا در واقع گرفتن آن محاسنی هم در پی دارد که مهم ترین آنها به شرح زیر می باشد:

1-جواز تاسیس یک مدرک بسیار مهم و قابل ارائه به بسیاری از مراجع منجمله بانک ها ، اداره ثبت علامت تجاری جهت ثبت برند و مراجع قضایی به عنوان سندی به جهت وثیقه می باشد.

2-با داشتن جواز تاسیس می توان اقدام به اخذ زمین صنعتی با وام دولتی و پرداخت تنها 30 درصد مبلغ آن به صورت نقدی نمود.

جواز تاسیس و اخذ تسهیلات و وام:

یکی از مسائلی که هم با واسطه و هم بی واسطه به موضوع جواز تاسیس مربوط می شود؛ اخذ تسهیلات یا همان وام از بانک های عامل می باشد؛ بسیاری از بانکها به صاحبان جواز تاسیس تا ده برابر معدل موجودی خود وام پرداخت می کنند.

وام و تسهیلات اقتصاد مقاومتی به تولید کنندگانی پرداخت می شود که پس از گرفتن جواز تاسیس اقدام به ساخت کارخانه خود تا حد 60 درصد پیشرفت فیزیکی نموده اند و اکنون برای تکمیل آن نیاز به این تسهیلات دارند.

جواز تاسیس جهت ثبت برند:

یکی از مدارکی که اداره ثبت علایم تجاری موقع ثبت علامت و یا برند از شما حتماً درخواست می کند؛ جواز تاسیس می باشد، لذا در بسیاری از مواقع افراد و شرکت ها جهت ثبت برند خود اقدام به گرفتن جواز تاسیس می کنند. اخذ جواز تاسیس به منظور ثبت برند خود نیازمند مهارتی خاص و دانستگی از زیر و بم های هر دو فرایند صدور جواز تاسیس و ثبت برند خصوصاً در هنگام ثبت برند در چند طبقه می باشد .

تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری :

غالباً دیده ام که مراجعین فرق جواز تاسیس و پروانه تولید را نمی دانند و آنها را به جای هم بکار می برند در واقع صدور پروانه تولید جهت واحد های صنعتی تنها پس از ساخت و تکمیل کارخانه و یا آن واحد صورت می گیرد و در واقع پروانه تولید جایگزین جواز تاسیس می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!