وام و تسهیلات

وام چیست ؟

در امور مالی وام  دادن پول از یک فرد، سازمان یا نهاد به فرد، سازمان یا نهاد دیگری است . وام بدهی ایجاد شده توسط یک سازمان یا فرد برای یک نهاد دیگر با یک نرخ بهره و توسط یک ضمانتنامه تایید شده است.

 

محاسبه اقساط ماهیانه و سود تسهیلات

فرمول کلی محاسبه سود برای تسهیلات با اقساط مساوی ماهیانه(چند قسطه مثل وام فروش اقساطی) که معمولا تعداد زیادی از تسهیلات دریافتی را شامل میشود بشکل زیر میباشد .

وام مسکن :

به انگلیسی  (Mortgage loan) گونه‌ای از وام است، که ضمانت آن یک دارایی حقیقی است و جهت تامین هزینه خریداری، ساخت‌وساز یا نوسازی ملک، توسط موسسات مالی،شرکت‌های بیمه یا بانک‌ها در اختیار اشخاص حقیقی یا حقوقی قرار می‌گیرد.

مدت زمان توقف یا دوره تنفس

 به مدت زمان بین اعطای تسهیلات تا سررسید اولین قسط گفته می‌شود و مربوط به تسهیلاتی است که بازپرداخت آنها بلافاصله پس از پرداخت آغاز نمی‌شود و مدت معینی به تسهیلات گیرنده تا سررسید اولین قسط فرصت داده می‌شود.

عقود اسلامی که در بانکداری بدون ربا رایج هستند از این قرارند:

قرض الحسنه

قرض الحسنه قرار دادی است که به موجب آن بانک (به‌عنوان قرض دهنده) مبلغ معینی را طبق ضوابط مقرر به اشخاص حقیقي و يا حقوقي (به عنوان قرض گيرنده) به قرض واگذار مي کند. تعهد بازپرداخت قرض گيرنده صرفاً معادل مبلغ دريافتي به‌علاوه کارمزد آن خواهد بود. سهم قرض الحسنه اعطايي هر بانك، سقف تسهيلات اعطايي به متقاضيان و كارمزد آن سالانه توسط بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران مشخص مي شود. حداكثر مجموع كل قرض الحسنه هاي اعطايي هر بانك معادل كل سپرده هاي پس انداز قرض الحسنه است.

مضاربه

یکی از عقود معین قانون مدنی است که به موجب آن تسهيلات لازم در اختيار اشخاصي که در امر تجارت و بازرگاني اشتغال دارند قرار مي گيرد.
مضاربه قراردادی است که به موجب آن یکی از طرفین (مالک) عهده دار تامين سرمايه (نقدي) مي شود. با قيد اينکه طرف ديگر (عامل) با آن تجارت كرده و در سود حاصله، هر دوطرف شريك باشند.

جعاله

جعاله قراردادی است که به موجب آن جاعل یا کارفرما در مقابل انجام عمل معین (طبق قرارداد) ملزم به ادای مبلغ يا اجرت معلوم مي شود. طرفي که عمل يا کار را انجام مي دهد «عامل» يا «پيمانكار» ناميده مي شود. اين عقد در بخش هاي صنعت و معدن، كشاورزي، مسكن و ساختمان، بازرگاني و خدمات مورد استفاده قرار مي گيرد.
نحوه اجرای عقد جعاله در مواردی که بانک عامل باشد به این صورت است که بانک ضمن انعقاد قرارداد با متقاضی، انجام كار مشخصي را قبول مي كند. سپس با توجه به شرايط خاص كار موضوع قرارداد، بانك حسب مورد تمام يا قسمتي از عمليات اجرايي كار پذيرفته شده را طبق قرارداد دوم به غير واگذار و به اين ترتيب ايفاي تعهد مي كند.

مساقات

مساقات قراردادی است میان صاحب باغ و دیگری که به ازاي دريافت مقداري از محصول، کار نگهداري از باغ و برداشت را انجام مي دهد.

مشارکت حقوقی

مشارکت حقوقی قراردادی است که طی آن بانک قسمتی از سرمايه شرکت‌هاي سهامي جديد را تأمين و يا قسمتي از سهام شركت‌هاي سهامي موجود را خريداري مي كند و از اين طريق در سود آن ها شريك مي شود.

 مشارکت مدنی

مشارکت مدنی یکی از عقود موثر به منظور ایجاد تسهيلات براي توسعه فعاليت‌هاي توليدي، بازرگاني و خدماتي است.مشارکت مدني عبارت است از درآميختن سهم الشرکه نقدي و يا غيرنقدي متعلق به اشخاص حقيقي و يا حقوقي متعدد به نحو مشاع، به منظور انتفاع و طبق قرارداد. متقاضيان مي توانند با توجه به كارآيي اين عقد از تسهيلات بانكي استفاده كنند.
برای انجام این معامله موضوع معامله سرمایه لازم برای مشارکت، وثيقه‌ها و بهاي کالا و هزينه هاي تقريبي و قيمت تمام شده، قيمت فروش و نحوه آن، نسبت سهم سود بانک و متقاضي مي بايست مشخص شود.

فروش اقساطی

فروش اقساطی عبارت است از واگذاری عین به بهای معلوم به غير، به ترتيبي که تمام يا قسمتي از بهاي مزبور به اقساط مساوي و يا غيرمساوي در سررسيدهاي معين دريافت شود.

مزارعه

مزارعه قراردادی است که در آن بانک زمین مشخصی را برای مدت معين در اختيار طرف ديگر قرار مي دهد تا در آن کشاورزي کند. در نهايت سود حاصل بين طرفين تقسيم مي‌شود.

اجاره به شرط تملیک

یکی دیگر از تسهیلات اعطايي بانک‌ها اجاره به شرط تمليک است.در اين قرار داد شرط مي شود مستاجر در پايان مدت اجاره در صورت عمل به شرايط قرارداد، عين مستاجره را مالک شود.

سلف

پیش خرید نقدی محصولات تولیدي به قيمت معين را سلف مي گويند. طبق قانون عمليات بانکي بدون ربا، بانک مي تواند به منظور ايجاد تسهيلات لازم جهت تامين قسمتي از سرمايه در گردش واحدهاي توليدي (اعم از اينکه مالکيت اين واحد ها متعلق به شخص حقيقي يا حقوقي باشد)، منحصرا” بنا به درخواست اينگونه واحدها مبادرت به پيش خريد محصولات توليدي آنها كند. پيش خريد محصولات واحدهاي توليدي توسط بانك درصورتي مجاز است كه توسط واحد درخواست كننده توليد شده، سريع الفساد نبوده و سهل البيع باشد.

خرید دین

طبق قرارداد خرید دین، بانک‌ها می‌توانند اسناد و اوراق تجاری متعلق به واحدهاي توليدي، بازرگاني و خدماتي را تنزيل کنند.

 

نگاهی به انواع وام و تسهیلات بانکی قابل دریافت :

انواع تسهیلات صندوق کارآفرینی امید

تسهیلات اشتغالزایی خانگی

 تسهیلات اشتغالزایی خویش فرمایی

 تسهیلات اشتغالزایی کارفرمایی

 تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

 تسهیلات کارت معیشت کارکنان

 تسهیلات قرض الحسنه بخش صنوف

 سایر تسهیلات قرض الحسنه

تامین مالی از طریق سایت بهین یاب

  • تامين مالي بنگاههاي توليدي كوچك،متوسط و طرحهاي نيمه تمام

  • ثبت درخواست ضمانت نامه صنايع كوچك

  • تامين مالي بنگاههاي توليدي در راستاي بازسازي و نوسازي

  • تامين مالي بنگاه هاي كوچك، متوسط و طرح هاي گردشگري و صنايع دستي

 

تسهیلات از طریق سامانه کارا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *