مردم گرجستان

نژاد گرجی

مردم گرجستان از نژاد گرجی (  ქართველები  ) هستند . در طول حکومت سلسله‌های صفویه، افشاریه و قاجاریه حدود سیصد هزار گرجی در: قزوین، گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان، فارس، خراسان ، لرستان ( ازنا ) و تهران ساکن شده‌اند و پس از گذشت حدود سه قرن از آن زمان ، امروز فقط صد هزار تَن از ایشان قابل شناسایی هستند که از این میان برخی از گرجی‌های مناطقِ ساحلیِ شمالِ ایران با حفظ برخی از عناصر فرهنگی خود یعنی: لباس، رقص، موسیقی، آشپزی و معماری و همچنین بعضی از گرجی‌های مناطقِ کوهستانیِ غربِ اصفهان به واسطه تکلّم به زبان مادری خود قابل شناسایی هستند.

زنان گرجی

جالب است بدانید که شاه طهماسب ، شاه عباس ، شاه صفی ، شاه عباس دوم ، شاه سلیمان دوم ، خواجه نظام الملک طوسی و بسیاری از شاهان و بزرگان یرانی زنان گرجی اختیار نمودند. زنان گرجی  بر پادشاهان نفوذ داشتند همانند شاه عباس که به خاطر زنان گرجی خود زبان گرجی را هم فراگرفته بود !

امروز هم می توان گفت که جامعه گرجستان را زنان و دختران اداره می کنند . برای مثال در عمل و قانون ، زن گرجی تقریبا هیچگونه محدودیتی در عرصه هنر ندارد.

چهره امروز مردم گرجستان :

مردم گرجستان مردمی بسیار خونگرم و مهربان هستند و با گشاده رویی آماده انجام هر کار و کمکی به شما هستند و این موضوع در اولین برخورد شما با ایشان نمود می کند.

شیک پوشی و ظاهر آراسته و اهل تفریح بودن از دیگر خصوصیات بارز مردمان ساکن گرجستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *