ثبت شرکت

ثبت شرکت و یا فعالیت شخصی کدام بهتر است ؟

وقتی می خواهیم کسب و کار خود از حالت سنتی در بیاوریم اولین موضوعی که به ذهن می رسد ثبت یک شرکت می باشد. ثبت شرکت فواید زیادی دارد که منجمله آن استفاده از نیروی شراکت در جهت رونق بخشی به فعالیت شغلی ما می باشد .

امروزه افراد شرکت خود را بصورت سهامی خاص و یا مسئولیت محدود ثبت می کنند که تفاوت هایی به لحاظ حقوقی دارد .

برای اینکه بعداً در امور کاری خود در ارتباط با شرکت ثبت شده به مشکلی بر نخورید بهتر است که امور ثبت شرکت خود را به فردی خبره در این زمینه بسپارید تا هم مسائل حقوقی شرکت شما را در مقطع ثبت به خوبی تدوین کنند و هم مشاور شما در زمینه تعیین سهمداران شرکت و نحوه و مقدار سهام و صاحبان امضاء و مناصب و سمت های  شرکت منجمله؛ مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره باشد .

البته در ابتدای کار ممکن است اینها موضوعاتی مهم نباشد ولی وقتی شرکت پا گرفت و عدد ریالی سهم ها افزایش یافت آهسته آهسته اهمیت اینها معلوم می شود .

برای ثبت شرکت مسئولیت محدود و یا سهامی خاص خود و گرفتن مشاوره در زمینه نوع شرکت، اعضاء، سمت ها و … تماس بگیرید.

ثبت یکی از انواع شرکت اولین قدم در راه موفقیت در کسب و کار

انواع شرکتهای تجارتی:

1-      شرکت سهامی ( joint stock Co. )

2-      شرکت با مسئولیت محدود (  .( limited liability co

3-      شرکت تضامنی ( general partnership )

4-      شرکت مختلط غیر سهامی ( limited partner ship )

5-      شرکت مختلط سهامی ( joint stock partner ship  )

6-      شرکت نسبی ( proportional liability partnership )

7-      شرکت تعاونی تولید و مصرف ( consumer and producer cooperatives )

اساسنامه شرکت چیست ؟

اساسنامه مهمترین رکن شرکت سهامی و سندی است که شرط فقط به آن بستگی دارد . کلیه شرکت های سهامی اعم از شرکت سهامی عام یا شرکت سهامی خاص باید دارای اساسنامه باشند. اساسنامه روابط شرکاء با یکدیگر و حدود اختیارات مجامع عمومی و هیئت مدیره را تعیین و تکلیف سود و زیان شرکت و مدت انحلال آن را معین می نماید . اساسنامه تابع نظر مؤسسین و اکثریت دارندگان سهام است و قانون از لحاظ اهمیت ، مواردی را در آن ذکر کرده که در هر حال لازم الرعایه است.

به موجب ماده 8 قانون اصلاحی ، اساسنامه باید دارای موارد ذیل باشد :

 1. نام شرکت

 2. موضوع شرکت به طور صریح و منجز

 3. مدت شرکت

 4. مرکز اصلی شرکت و محل شعب آن ، اگر تأسیس شعبه مورد نظر باشد .

 5. مبلغ سرمایه شرکت و تعیین مقدار نقد و غیر نقد آن به تفکیک .

 6. تعداد سهام بی نام و با نام و مبلغ اسمی آنها . در صورتی که ایجاد سهام ممتاز مورد نظر باشد تعیین تعداد و خصوصیات و امتیازات این گونه سهام.

 7. تعیین مبلغ پرداخته شده هر سهم و نحوه مطالبه بقیه مبلغ اسمی هر سهم و مدتی که ظرف آن باید مطالبه شود که به هر حال از پنج سال متجاوز نخواهد بود.

 8. نحوه انتقال سهام با نام

 9. طریقه تبدیل سهام با نام به سهام بی نام و بالعکس

 10. در صورت پیش بینی امکان صدور اوراق قرضه ، ذکر شرایط و ترتیب آن.

 11. شرایط و ترتیب افزایش و کاهش سرمایه شرکت.

 12. مواقع و ترتیب دعوت مجامع عمومی .

 13. مقررات راجع به حد نصاب لازم برای معتبر بودن تصمیمات مجامع عمومی.

 14. تعداد مدیران و طرز انتخاب و مدت مأموریت آنها و نحوه تعیین جانشین برای مدیرانی که فوت یا استعفاء می کنند یا محجور یا معزول یا به جهات قانونی ممنوع می گردند.

 15. طریقه شور و اخذ رأی و اکثریت لازم برای معتبر بودن تصمیمات مجامع عمومی.

 16. تعیین وظایف و حدود اختیارات مدیران.

 17. تعداد سهام تضمینی که مدیران باید به صندوق شرکت بسپارند.

 18. قید این که شرکت یک بازرس خواهد داشت یا بیشتر و نحوه انتخاب و مدت مأموریت بازرس.

 19. تعیین آغاز و پایان سال مالی شرکت و موعد تنظیم ترازنامه و حساب سود و زیان و تسلیم آن به بازرسان و به مجمع عمومی سالانه.

 20. نحوه انحلال اختیاری شرکت و ترتیب تصفیه امور آن.

 21. نحوه تغییر اساسنامه.

ثبت شرکت و ترس از خطر و معظل مالیات زیاد !

با وجود فواید زیادی که ثبت شرکت در جهت شفافیت امور بین شرکاء بقای نام و هویت کسب و کار به صورت دائمی دارد، بسیاری از ثبت شرکت خود سر باز زده و ترجیح می دهند که به جای شخص حقوقی شخص حقیقی یا همان انفرادی باقی بمانند؛ یکی از دلایلی که بسیاری از این افراد برای عدم ثبت خود ذکر می کنند ترس از مبلغ بالای مالیات شرکت ها می باشد.

 البته این سخنی درست است که شرکت ها پس از ثبت ملزم به پرداخت مالیات قانونی خود می باشند اما اینکه فقط شرکت ها ملزم به پرداخت مالیات هستند؛ سخنی گزاف و اشتباه است.

نحوه، مراحل و چگونگی ثبت شرکت :

ثبت هر قسم شرکت اعم از ثبت شرکت مسئولیت محدود و یا ثبت شرکت سهامی خاص، شامل مراحل خاصی بوده (نحوه و مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود و نحوه و مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود ) و بایستی منطبق بر قانون تجارت باشد.

با اینکه ثبت شرکت کاری است که ممکن است از عهده هر شخص بر بیاید به دلیل اینکه در حال حاضر این موضوع متضمن ثبت نام اینترنتی و پست مدارک به ثبت شرکت ها می باشد و با هر اشتباه ولو کوچک مدارک ثبت شرکت به اشخاص عودت داده شده و پیگیری مجدد مستلزم صرف هزینه و زمان مجدد بررسی می باشد لذا صرفه در این است که ثبت شرکت خود را به افراد متخصص در این امر واگذار کنید.

 

خدمات ثبت شرکت موسسه حقوقی فرادادگستر فربد سپاهان:

تعیین نام شرکت :

در واقع مهمترین بخش شرکت می باشد و شاید در صورت آشنا نبودن به قوانین ثبت شرکت و تعیین نام بیشترین زمان را از درخواست کنندگان ثبت شرکت ببرد؛ در واقع نام تعیین شده هم بایستی شامل خیلی از کلمات نباشد، هم ساده باشد و هم از تعداد خاصی کلمه تشکیل شده و خیلی کوتاه و یا خیلی بلند نباشد.

در عین حال باید توجه داشت که نام شرکت هویت حرفه آینده شما را تعیین می کند و شهرت شما در گرو همین نام ساده می باشد و تداعی کننده عنوان حرفه شما می باشد.

تنظیم اظهارنامه، شرکت نامه و تقاضانامه شرکت :

در هنگام ثبت شرکت مسئولیت محدود و یا سهامی خاص نیازمند به ارائه مدارکی منجمله تقاضانامه شرکت اظهار نامه شرکت و شرکت نامه می باشید؛ پر کردن این مدارک می بایست به همراه دقت فراوان به جهت جلوگیری از رد شدن توسط کارشناسان ثبت شرکت ها و به تعویق افتادن فرایند ثبت شرکت شما و اجتناب از مشکلات قانونی بعدی در کم و کیف اداره شرکت و مسئولیت های آتی سهامداران آن باشد.

جهت دریافت فرم خام اظهارنامه، شرکت نامه و تقاضانامه اینجا کلیک کنید و جهت اخذ مشاوره نحوه پر کردن این فرم ها تماس بگیرید.

انحلال شرکت سهامی :

شرکت سهامی اعم از خاص یا عام در موارد ذیل منحل می شوند:

 1. وقتی که شرکت موضوعی را که برای آن تشکیل شده است انجام داده یا انجام آن غیر ممکن باشد.

 2. در صورتی که شرکت برای مدت معین تشکیل گردیده و آن مدت منقضی شده باشد مگر این که مدت قبل از انقضاء تمدید شده باشد.

 3. در صورت ورشکستگی.

 4. در هر موقع که مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام به هر علتی رأی به انحلال بدهند.

 5. در صورت صدور حکم قطعی دادگاه.

ثبت شرکت های بین المللی:

موسسه حقوقی فرادادگستر سپاهان با توجه به اینکه فعالیت های بسیاری از شرکت های داخل ایران امروزه در سطوح بین المللی گسترده شده است و نیاز به امر صادرات و واردات شرکت ها و بازرگانان داخل و خارج کشور، در صورت لزوم می تواند، اقدام به ثبت شرکت در کشور مبداء و یا مقصد نماید یکی از کشور های مورد توجه در این زمینه کشور نیمه اروپایی گرجستان بوده که قوانین آن بسیار ساده و در جهت حمایت از سرمایه گذاران خارجی بوده و ثبت شرکت در گرجستان می تواند راهگشای سرمایه گذاری و اقامت ساده در گرجستان و اروپا باشد.

وب سایت های مرتبط با ثبت شرکت ها :

سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی

سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور

پنجره واحد سازمان امور مالیاتی و اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

مرکز مالکیت معنوی

اداره ثبت شرکت ها

 

ثبت شرکت بازرگانی :

هنگام ثبت شرکت های بازرگانی در قسمت موضوع شرکت قید می شود: انجام خرید، فروش، توزیع، واردات، صادرات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی اخذ و اعطای نمایندگی، شرکت در کلیه نمایشگاهها و سمینارها و همایشهای داخلی و خارجی . شرکت های بازرگانی پس از ثبت و به منظور ادامه فعالیت خود می توانند با مراجعه اتاق بازرگانی نسبت به صدور کارت بازرگانی خود اقدام کنند.

ثبت شرکت تولیدی :

ثبت شرکت می توانند به دلیل ایجاد بستری برای تولید باشد؛  در واقع این موضوع به منزله ساخت و احداث و راه اندازی کارخانه تولیدی ممکن است انجام شود. همچنین در موقع ثبت شرکت های تولیدی باید دقت کرد که حتماً کلمه تولید باید در قسمت موضوع فعالیت شرکت در اساسنامه قید شود.

سازمان صنعت، معدن و تجارت در موقع صدور مجوز تولید که همان جوازتاسیس و یا پروانه تولید می باشد حتما موضوع فعالیت شرکت ثبت شده را بررسی می کند و عنوان تولیدی که قرار است برای آن مجوز گرفته شود؛ بایستی دقیقاً با موضوع شرکت در اساسنامه مطابقت کند.

ثبت شرکت در اصفهان :

ثبت شرکت در اصفهان مانند ثبت شرکت مسئولیت محدود در اصفهان و یا ثبت شرکت سهامی خاص در اصفهان با موضوعات مختلف ممکن است انجام شود در موقع ثبت شرکت در اصفهان دقت قرمایید که در محل شرکت بایستی آدرسی در اصفهان قید شود و ثبت شرکت در اصفهان با آدرس و یا نشانی در سایر شهر ها و استان ها حتی یکی از شهرستان های اصفهان مجاز نیست.

نشانی ادارات ثبت شرکت ها :

 

 

استان

نشانی

کدپستی

تلفن

اداره ثبت شرکت های اصفهان

اصفهان – خ کاوه-ابتدای خ جابر انصاری

 

اداره ثبت شركت های تهران

 

تهران- بولوار میرداماد – ضلع شمال شرقی پل میرداماد

۹~۲۲۲۶۸۹۱۷

 

سامانه ثبت شرکت ها :

سامانه ثبت  شرکت به عنوان زیر مجموعه ای از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از چند سال پیش به این طرف جهت انجام امور  متقاضیان  راه اندازی شده است آدرس این سامانه به شرح ذیل می باشد. با مراجعه به وب سایت فوق می توانید ثبت نام اولیه خود را انجام دهید لیکن باید دانست که پر کردن فرم ها و صفحات سایت مذکور مستلزم اطلاعات حقوقی و نکات ظریفی می باشد که تغییر هریک از آنها جریان عوض می کند.

چناچه به قوانین واقف نیستید و حداقل از مقفاد کتاب قوانون تجارت بی اطلاع هستید ترجیجا ثبت نام و مراحل بعدی تاسیس شرکت خود را به کسی واگذار کنید که مشرف به موتارد فوق اسات تا بعدا دچار مشکل نشوید.