تنظیم قرارداد

تنظیم قرارداد ها چگونه انجام می شود ؟

قرارداد یا عقد طبق ماده ۱۸۳ قانون مدنی عبارت است از اینکه: یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد به امری نمایند و مورد قبول آن­ها قرار گیرد.

بسیاری از افراد در شروع یک معامله و یا تجارت به انعقاد قرارداد اهمیت آنچنانی نمی دهند و به قول معروف معتقدند که اعتماد باید بین طرفین بوده و یا اگر قراردادی هم حسب اجبار تنظیم کنند؛ نوشتن قرارداد مزبور خیلی سر سری انجام شده و برخی هم به نمونه متن قرارداد که از اینترنت و جای دیگر دانلود کرده اند اکتفا می کنند و در مجموع برای نحوه نگارش قرارداد خود ارزش زیادی قایل نیستند و در آن نکات فنی و حقوقی لازم که یک وکیل قرارداد از آنها مطلع است جاری نمی سازند.

فکر می کنم اینها کسانی هستند که دلیل بی مبالاتی خود در هنگام تنظیم قرارداد را این طور توجیه می کنند که  قرارداد، قراداد است دیگر و یا حالا کی برای مطالبه حقوق خود به قرارداد مراجعه می کند.

البته صراحتاً بگویم این دسته افراد پس از اینکه در معامله و قرارداد خود دچار مشکلی شدند که احتمال آنهم در این مملکت کم نیست و طبیعتاً به دفتر وکیل و یا دادگاه مراجعه نمودند  ، آه از نهادشان بلند می شود وقتی بدانند که همین چهار خط نوشته می توانست باعث احقاق حقوق آنها را در این هنگام شود و حالا کاریش نمی توان کرد و یا حداقل خیلی مشکل بتوان مطالبه و احقاق حقی نمود.

دادخواست مطالبه وجه در قبال انجام تعهد

در صورتی که یکی از طرفین قرارداد بعد از انجام تعهدات طرف مقابل به تعهد خود مبنی بر پرداخت وجه عمل نکند، دیگری می تواند برای مطالبه وجه مذکور از نمونه دادخواست فوق استفاده نماید. اگر این مبلغ تا بیست میلیون تومان باشد، این دادخواست بایستی به شورای حل اختلاف تقدیم گردد.

در هنگام ارائه دادخواست توجه کنید که محل اقامت طرف شما کدام شهرستان است و برای مثال اگر اقامتگاه طرف شما اصفهان است، دادخواست خود را تنها به دادگاههای صالح اصفهان می توانید بدهید.

مطالبه وجه و تعهدات قراردادی

وجه التزام مبلغی است که طرفین قرارداد به عنوان خسارت عدم انجام تعهد یا خسارت تأخیر انجام تعهد قرار می دهند.

قرارداد واگذاری نمایندگی

این قرارداد از جمله قراردادهای اعطاء نمایندگی به نماینده جهت توزیع و فروش محصولات تولیدی یا وارداتی یک شرکت و عندالاقتضاء خدمات پس از فروش برابر ضوابط شرکت در محدوده جغرافیایی مشخص می باشد.

قرارداد پیمانکاری

به طور کلی قرارداد پیمانکاری، قراردادی است که به موجب آن کارفرما، انجام عملی با شرایط معین و در برابر وجه معین، در مدت مشخص را به شخص حقیقی یا حقوقی به نام پیمانکار( مقاطعه کار) واگذار می کند؛موضوع قرارداد پیمانکاری ممکن است ایجاد ساختمان، حمل و نقل و یا تهیه و تدارک کالا باشد.

تعریف روابط بین ارکان یک پروژه یعنی بین کارفرما، مهندس مشاور و پیمانکار نیازمند یک آگاهی همه جانبه از ضوابط و مقررات مختلف است. در این میان شرایط عمومی پیمان، اهمیت بسیاری دارد به‌طوری که احاطه‌ی کامل به تمامی نکات آن می‌تواند بسیاری از اختلاف‌های مابین دست‌اندرکاران پروژه‌ی عمرانی را حل کند. شاید یکی از دلایل عدم اهمیت مهندسان شاغل به این رویکرد، حجم وسیع شرایط عمومی پیمان و ارجاعات متعدد مواد گوناگون به یکدیگر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *